Paluch koślawy (Hallux Valgus)


halluksy-nowa-choroba-cywilizacyjna

Paluch koślawy

 

 

to zmiany chorobowe występujące w obrębie pierwszego stawu śródstopia łączącego pierwszy palec ze śródstopiem. Haluksy mają przede wszystkim podłoże genetyczne, choć przyczyniać się do ich pojawienia mogą również buty na wysokim obcasie, czy z wąskimi czubkami.

 

 

Halluksy: objawy

 

  • uwypuklenie na zewnątrz kości stawu łączącego paluch ze śródstopiem i pochylenie palucha w kierunku pozostałych palców stopy
  • nienaturalne zgrubienie pojawiające się na tej kości, zaczerwienienie i ból przy dotyku, zwłaszcza wtedy, gdy kość dotyka ściany buta
  • zgrubienia skóry na kości palucha
  • ból u podstawy palucha i w środkowej części stopy nasilający się przy chodzeniu
  • ból w uwypuklonej kości pojawiający się w spoczynku, nawet w nocy

 

Haluksy powstają z reguły niepostrzeżenie. Stopy robią się coraz szersze, pojawiają się bóle w śródstopiu, duży palec powoli odchyla się, a z boku tworzy się wybrzuszenie. Potem drugi palec unosi się, nie zabezpiecza palucha przed dalszym odchylaniem się w bok i proces deformacji postępuje.

 

 

Haluksy to schorzenie w większości przypadków nabyte i odpowiednia profilaktyka może znacznie ograniczyć jego rozwój. Dlatego trzeba pójść do lekarza ortopedy od razu po zauważeniu pierwszych objawów.

 

Nieleczone haluksy mogą doprowadzić do stanów zapalnych kaletek stawowych (to „poduszeczki” ochraniające staw kostny), dalszego zniekształcenia stopy, zaburzeń krwionośnych.

 

Leczenie: Konsultacja ortopedyczna, Fizjoterapia