GABINET FIZJOTERAPII NR. 1

ul. Galicyjska 3C kl. 1 m.3, dz. Czyżyny, KRAKÓW

GABINET FIZJOTERAPII NR. 2

ul. Tadeusza Kościuszki 15, WIELICZKA

dr Krzysztof Żaba

Dyskopatia: szyjna, lędźwiowa, kręgosłupa – objawy i leczenie

Dyskopatia, czy potocznie przepuklina to choroba ściśle związana ze współczesną cywilizacją i współczesnym trybem życia. Co najmniej 50 procent Polaków narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z kręgosłupem. Niepokojąco wzrasta liczba młodych osób z dolegliwościami kręgosłupa, określanymi jako dyskopatia lub przepuklina jądra miażdżystego. Jest to choroba ściśle związana ze współczesną cywilizacją i współczesnym trybem życia.

 

Jedną z głównych przyczyn kłopotów z kręgosłupem jest współczesny tryb życia.

Zamiast chodzić, jeździmy, pracę coraz częściej wykonujemy na siedząco w wymuszonej pozycji przed komputerem.

W domu odpoczywamy w fotelu przed telewizorem.

Brak ruchu, nieprawidłowa postawa powodują niefizjologiczne obciążenie kręgosłupa i szybsze zużywanie się jego tkanek.

U niektórych osób choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest uwarunkowana genetycznie. Mogą nie wystąpić środowiskowe czynniki ryzyka, a mimo to kręgosłup sprawia kłopoty. Jednak większość chorych na dyskopatię przyczynia się do swoich dolegliwości niewłaściwymi nawykami. Proces zwyrodnieniowy kręgosłupa polega na patologicznych zmianach w obrębie dysków, czyli krążków międzykręgowych, które składają się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Dyski chronią części kostne kręgosłupa przed ocieraniem się oraz amortyzują wszelkie wstrząsy i obciążenia. Zdrowy krążek międzykręgowy zbudowany jest w ponad 90 procentach z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego. Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzi do uszkodzenia struktury krążka, a czasem także do pękania pierścienia włóknistego.

Wtedy może dojść do wypadnięcia jądra miażdżystego i ucisku na struktury nerwowe.

Dyskopatia lędźwiowa a rwa kulszowa

Najczęstszym sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z kręgosłupem jest ból pleców. Szczególnie newralgiczne miejsce, w którym występują dolegliwości bólowe to odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Dyskopatia w odcinku lędźwiowym często staje się przyczyną rwy kulszowej. Nerwy kulszowe uważane są za najdłuższe w organizmie. Zaczynają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, biegną przez pośladek wzdłuż tylnej części nóg aż do podeszwy stopy. Ucisk na któryś z nerwów kulszowych powoduje rwący ból, odczuwany nie tylko w krzyżu, ale także w głębi pośladka i nogi.
Zwyrodnienie kręgów szyjnych może stać się przyczyną ostrego bólu, obejmującego okolice barku, łopatki, dolną część karku. Mięśnie reagują bólem na dotyk, ból pojawia się także często przy każdym ruchu stawu barkowego. Szyjnemu odcinkowi kręgosłupa bardzo szkodzi wielogodzinne nieruchome siedzenie, które powoduje silne napięcie w obrębie szyi. Możemy mieć wtedy kłopoty z odchylaniem głowy w różnych kierunkach, a po pewnym czasie pojawiają się zwykle uporczywe bóle głowy (tzw. migrena szyjna).

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego powodują nie tylko bóle barków i pleców, ale także drętwienie i mrowienie dłoni, a nawet niedowłady.

Leczenie: Konsultacja ortopedyczna, neurologiczna, Fizjoterapia: zapraszam do gabinetu w Krakowie, Nowa Huta lub w Wielczce (Wieliczka ul. Gwarków 2) 

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

We are here for you

Book Appointment

KONTAKT

Zapraszamy do kontaktu!

WIELICZKA

ul. Tadeusza Kościuszki 15

(+48) 508 438 246

PONIEDZIAŁEK

8-20

WTOREK

8-20

ŚRODA

8-20

CZWARTEK

8-20

PIĄTEK

8-20

SOBOTA-NIEDZIELA

(NIECZYNNE)

ORTOMEDICUS © 2022