GABINET FIZJOTERAPII NR. 1

ul. Galicyjska 3C kl. 1 m.3, dz. Czyżyny, KRAKÓW

GABINET FIZJOTERAPII NR. 2

ul. Tadeusza Kościuszki 15, WIELICZKA

dr Krzysztof Żaba

28028298-bóle-stawów-z-anatomii-człowieka-koncepcja-ciała-jako-grupy-okrągłych-paneli-ból-obszarach-ja

Bóle stawów i  mięśni – przeciążeniowe

Ból mięśni i stawów wywołuje wiele czynników, m.in.:

– choroba reumatyczna   ,   grypa lub przeziębienie,    zwichnięcia i stłuczenia,

-zmiany zwyrodnieniowe stawów,   wady postawy,    przeciążenie,   znaczna nadwaga,

– osteoporoza.

Leczenie jest uzależnione od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem zastrzyków. Bardzo pomocne są również zabiegi rehabilitacyjne, odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Bóle pleców

Osoby dorosłe często skarżą się na bóle pleców. Jest to konsekwencja przyjęcia długotrwałej wymuszonej postawy ciała, wykonania nagłego, dużego wysiłku fizycznego bez wcześniejszego przygotowania, czy też dźwigania ciężkich przedmiotów. Do tego dochodzi najczęściej przewlekły brak aktywności fizycznej, a niejako w konsekwencji otyłość.

Pomimo odczuwania bólu, nie jest łatwo wskazać miejsce jego powstawania. Może być zlokalizowany w mięśniach, ścięgnach, więzadłach lub stawach międzykręgowych. Najczęściej występuje w górnej części pleców z promieniowaniem do karku, barków.           W dolnej części obejmuje pośladki i kończyny dolne

Bóle przeciążeniowe mięśniowo-stawowe

Bóle karku, szyi, ramion wynikają z pozostawania przez dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji. Dzieje się tak, kiedy głowę utrzymuje się wysuniętą ku przodowi w odniesieniu do pozycji klatki piersiowej, co przeciąża więzadła stabilizujące poszczególne kręgi i tzw. krótkie mięśnie grzbietu odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie kręgosłupa.

Dochodzi do przeciążeń mięśni. Zaburzenia przeciążeniowe rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy. Dopiero potem występują dokuczliwe dolegliwości bólowe, które mogą dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów międzykręgowych, tkanek około stawowych, dysku czy też tkanki nerwowej.

Dla funkcjonowania odcinka szyjnego ważne jest ułożenie kończyn dolnych i miednicy. Odpoczywając staramy się przyjąć jak najwygodniejszą dla nas pozycję. Często wygoda nie jest łaskawa dla mięśni, powodując ich nadmierne przykurcze.

Bóle stawów

Stawy są najistotniejszą składową częścią układu ruchu. Biorąc pod uwagę ich złożoną budowę i funkcję, jaką pełnią, są najbardziej narażone na uszkodzenia. Pewną trudność napotyka ustalenie przyczyny zapalenia stawu.

Bóle stawów mogą być spowodowane ich zapaleniem, zmianami zwyrodnieniowymi w stawach bądź zmianami chorobowymi ścięgien lub więzadeł. W przypadku bólu stawów warto skorzystać z porady lekarzy, by zdiagnozować jego właściwie źródło.

Na zwyrodnienie stawów najbardziej narażeni są sportowcy, ale problem dotyczy także osób pracujących przy komputerze, wykonujących pracę na kolanach, wykonujących czynności manualne. Najbardziej narażone na przeciążenia są wtedy stawy kolanowe i łokciowe. Ból reumatyczny stawów lub kości związany jest z występowaniem schorzeń reumatycznych obejmujących ponad 200 chorób opisanych w literaturze medycznej.

Najczęstsze z nich to choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyny występowania schorzeń reumatycznych są znane tylko w przypadku kilkunastu z nich.

Bardzo częstą przyczyna bólów stawowych jest też choroba zwyrodnieniowa czyli osteoartroza, która może występować w dużych stawach: biodrowych lub kolanowych ale też w drobnych stawach kręgosłupa.
W bólach reumatycznych ważne jest utrzymywanie chorego stawu w ruchu. Rehabilitacja ruchowa dostosowana do wydolności chorego, zapobiega usztywnieniu stawu.
Leczenie: Konsultacja ortopedyczna, Fizjoterapia

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

We are here for you

Book Appointment

KONTAKT

Zapraszamy do kontaktu!

WIELICZKA

ul. Tadeusza Kościuszki 15

(+48) 508 438 246

PONIEDZIAŁEK

8-20

WTOREK

8-20

ŚRODA

8-20

CZWARTEK

8-20

PIĄTEK

8-20

SOBOTA-NIEDZIELA

(NIECZYNNE)

ORTOMEDICUS © 2022