Ostroga piętowa / Zapalenie powięzi podeszwowej/ Zapalenie rozcięgna podeszwowego


planter-faciaitus-300x225

Zapalenie powięzi podeszwowej powoduje ból w dolnej części pięty. Powięź podeszwowa jest cienkim więzadłem, które łączy piętę z przednią częścią stopy. Wspiera podbicie stopy i znacznie pomaga podczas chodzenia. Zapalenie powięzi podeszwowej należy do najczęstszych dolegliwości ortopedycznych.  Zbyt duży nacisk na stopy może uszkodzić więzadła. Dochodzi wówczas do zapalenia powięzi podeszwowych, co powoduje ból i sztywność pięty.

Najczęściej dotyczy: osób z nadwagą, kobiet w ciąży, biegaczy długodystansowych, osoby aktywne fizycznie nie stosujące treningów rozciągających.

Ryzyko zapalenia powięzi podeszwowych istnieje w przypadku osób, które mają problemy ze stopami, np. bardzo wysokie podbicie lub płaskostopie. Napięte ścięgna Achillesa mogą również spowodować ból powięzi podeszwowej. Zapalenie powięzi podeszwowych może również być wynikiem noszenia butów z miękkimi podeszwami i słabym wsparciem podbicia stopy.

Objawy: ból i sztywność w dolnej części pięty, zwykle choroba atakuje jedną stopę.Niektórzy chorzy opisują ból jako tępy, podczas, gdy inni charakteryzują go jako ostry ból. Jeszcze inni twierdzą, że jest to piekący lub doskwierający ból w dolnej części stopy, który przechodzi aż na zewnątrz pięty.

Rozpoznanie: Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, które pozwoli mu ocenić ogólną czułość nogi i właściwie zlokalizować miejsce bólu.

Leczenie: Konsultacja ortopedyczna, Fizjoterapia