GABINET FIZJOTERAPII NR. 1

ul. Galicyjska 3C kl. 1 m.3, dz. Czyżyny, KRAKÓW

GABINET FIZJOTERAPII NR. 2

ul. Tadeusza Kościuszki 15, WIELICZKA

dr Krzysztof Żaba

Potocznie nazywana kostka składa się z 3 stawów, w których skład wchodzą:

Staw skokowy górny (skokowo-goleniowy),
staw skokowy dolny (skokowo-piętowo-łódkowy) oraz staw piszczelowo-strzałkowy dolny
Najbardziej powszechnym uszkodzeniem stawu skokowego jest jego skręcenie.

Wyróżniamy 4 stopnie skręcenia stawu w zależności od masywności urazu:
I (lekkie)– niewielkie uszkodzenie włókien mięśniowych oraz więzadeł, czasem nieznacznie pęknięta torebka stawowa. Występuje niewielki obrzęk, lecz badanie RTG najczęściej nie wykazuje zmian. W stopniu lekkim nie pojawia się niestabilność stawu.

II (średnie) – znacznie zwiększona ilość uszkodzonych struktur, torebka stawowa jest rozerwana, pojawia się już znaczny obrzęk oraz krwiak, możliwe przerwanie włókien więzadeł.

III (ciężkie, masywne) – dochodzi do całkowitego przerwania torebki i więzadeł. Krwiak i obrzęk jest intensywny, a testy na niestabilność pozytywne. Obraz RTG wykazuje zmiany w szparze stawowej. Zdarza się również, że przy masywnych skręceniach dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego, a następnie samoistnego nastawienia.

IV – sytuacja analogiczna jak w uszkodzeniu masywnym, z dodatkowo występującym złamaniem awulsyjnym, czyli oderwaniem fragmentu kostnego.

Równie często występującym problemem u osób aktywnych oraz prowadzących siedzący tryb życia jest zapalenie powięzi podeszwowej powszechnie znane pod nazwą ostrogi piętowej. Rozcięgno podeszwowe pod wpływem sumujących się przeciążeń degeneruje dając w efekcie duże dolegliwości bólowe w okolicach pięty. Jest to problem, który w bardzo efektowny sposób można rozwiązać fizjoterapią.

Patrz:  skręcenie stawu skokowego, konflikt przedni, konflikt tylny, zapalenie kaletki Achillesa, choroba Mortona, Hallux, zapalenia rozcięgna podeszwowego,

Related posts

2 comments

 1. Witam ma zwapnienie scigena achillesa coraz trudniej mi sie chodzi chodze do prtopedy jeden daje mi blokady w piete boczna drugi nie bo to szkodzi i lykam tabletki.A mnie bol nie mija.Zbliża sie okrez zalożenia calych butow a to mnie przeraża bo nie wiem czy moje nogi piety wytrzymaja bf3l.prosze o pomoc dziekuje

  1. admin

   Witam. Zapraszam serdecznie do naszej przychodni- Mednova os. Szkolne 9. Należy wykonać USG zobaczyć i skonsultować z ortopedą stan Achillesa i zacząć rehabilitację. Jak długo to już u Pana trwa?
   Pozdrawiam
   K.Ż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

We are here for you

Book Appointment

KONTAKT

Zapraszamy do kontaktu!

WIELICZKA

ul. Tadeusza Kościuszki 15

(+48) 508 438 246

PONIEDZIAŁEK

8-20

WTOREK

8-20

ŚRODA

8-20

CZWARTEK

8-20

PIĄTEK

8-20

SOBOTA-NIEDZIELA

(NIECZYNNE)

ORTOMEDICUS © 2022