Łokieć tenisisty


okiec-tenisisty

Łokieć tenisisty:

Ból z boku łokcia, towarzyszący takim ruchom nadgarstka jak:

-obracanie dłoni, zaciskanie, chwytanie czegoś ręką,

-tkliwość, poranna sztywność łokcia,

W połączeniu z przewlekłym bólem, bolesność przedramienia czy nasilony ból podczas chwytania i trzymania przedmiotów mogą być sygnałem, że dotknęło nas schorzenie o nazwie łokieć tenisisty.

Choć nazwa schorzenia sugeruje inaczej, odsetek sportowców uprawiających zawodowo tenis, którzy cierpią na tą dolegliwość wynosi zaledwie 10%.

Tak naprawdę narażony na jej wystąpienie jest każdy, kto regularnie nadwyręża ścięgna przedramienia. Chodzi zwłaszcza o osoby, które w swojej codziennej pracy wykonują czynności oparte na powtarzalnych i męczących ruchach przedramienia i nadgarstków, w tym np. strzyżenie żywopłotu, długotrwałe używanie młotka czy śrubokrętu, malowanie, ale również ruchy związane z nadmiernym, ciągłym chwytaniem i ściskaniem przedmiotów.

Mechanizm powstania schorzenia można przedstawić następująco: przeciążenie ręki poprzez powtarzalne i długotrwałe czynności angażujące do pracy nadgarstek powodują wzrost napięcia mięśni, mikrourazów ścięgien i przyczepu. Organizm identyfikując zagrożenie, zaczyna w uszkodzonych miejscach produkować tkankę, jednak o słabszej strukturze w porównaniu do zdrowej. Dalsze przeciążanie ręki prowadzi do degeneracji ścięgien, zwapnienia przyczepu i nieprawidłowego ukrwienia.

Leczenie łokcia tenisisty: Konsultacja ortopedyczna, Fizjoterapia, Fala uderzeniowa