W ciągu ostatnich kilku lat bieganie stało się jednym z najbardziej popularnych sportów. Biegają zarówno młodzi, jak i dorośli czy nawet osoby starsze. Należy jednak pamiętać, że niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie intensywności treningów oraz stopniowa progresja obciążeń dopasowana do możliwości biegającego.
Kolano biegacza to jeden z najczęściej obserwowanych problemów występujących u biegaczy. Jest to zespół objawów dotyczących przeciążanego podczas biegów pasma biodrowo-piszczelowego.
W okolicy górnego przyczepu jego włókna mieszają się z mięśniem pośladkowym wielkim i średnim oraz naprężaczem powięzi szerokiej. Dolny przyczep znajduje się w okolicy bocznego kłykcia kości na kości piszczelowej.
Przyczyny:
– powtarzające się mikrourazy,
– przeciążenia treningowe, ,
– płaskostopie i nadmierna pronacja stopy,
– napięte pasmo biodrowo-piszczelowe,
– nieprawidłowe ruchy rzepki podczas zginania – rzepka ociera się o jedną stronę stawu kolanowego i wywołuje ból,
– nierównowaga mięśniowa ( mocny trójgłowy łydki, osłabiony czworogłowy uda )
– przetrenowanie.
Objawy:
– ból, może pojawiać się i znikać,
– ból w okolicy rzepki lub pod nią,
– ból z boku kolana oznacza napięte pasmo biodrowo-piszczelowe,
– ból podczas chodzenia, schodzenia ze schodów, biegu, kucania,
– obrzęk.
Po postawieniu diagnozy warto zwrócić uwagę na bezpośrednią przyczynę powstania dolegliwości – mogą to być zbyt duże obciążenia, błędy treningowe, nieprawidłowa biomechanika biegu lub osłabienie mięśni. Bardzo często biegacze nie przygotowują się odpowiednio do treningów – brak rozgrzewki, rozciągania po biegu, nieprawidłowo dobrane obuwie oraz brak ćwiczeń ogólnorozwojowych mogą negatywnie wpływać zarówno na stawy kolanowe jak i biodrowe.
Leczenie: Konsultacja ortopedyczna, Fizjoterapia, Fala uderzeniowa.